„Magiczny Kraków” – wycieczka kl. 7 i 8

Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.

O tych wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych Krakowa przekonali się uczniowie klasy siódmej i ósmej naszej szkoły. W czwartek, dnia 12 września 2019r. roku wybrali się na wycieczkę edukacyjną pod opieką wychowawcy – Pani Magdaleny Kielian oraz nauczyciela historii – Pani Marii Kozioł. Uczestnicy wycieczki brali udział w lekcji muzealnej poświęconej historii wzgórza wawelskiego w okresie średniowiecza, odwiedzili Katedrę Królewską – miejsce koronacji władców Polski, kaplice i krypty grobów królów, bohaterów narodowych oraz twórców polskiej kultury. Następnie udali się na wieżę katedry wawelskiej. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła piesza wspinaczka po krętych schodach wieży oraz niskie przejścia pod stropami, ograniczające swobodę poruszania się. Trudy wędrówki nagrodził uczniom wspaniałe widoki Dzwonu Zygmunta i panoramy Krakowa. W ten atrakcyjny sposób uczestnicy wycieczki uzupełniali lekcje w szkole. Oprócz lekcji muzealnej na Wawelu, młodzież  uczestniczyła w wystawie interaktywnej zatytułowanej „Podziemny Rynek”, odwiedzili Kościół św. Franciszka z Asyżu oraz najstarszą części Akademii Krakowskiej – Collegium Maius. Uczestnikom wycieczki udzieliła się magia Krakowa i w doskonałych nastrojach wrócili do Skrzyszowa.