„Szkoła pamięta”

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 imienia księdza Piotra Skargi w Skrzyszowie, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

Zachęceni zorganizowali wycieczki: do Auschwitz oraz do Krakowa. Ponadto odwiedzili lokalne miejsca pamięci, zgłębiając przy tym ich historię a także zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami lokalnej historii. W ramach akcji,  dnia 25 października uczniowie klasy VII  wybrali się do Miejsca Pamięci Narodowej  znajdującego się w  lesie „Kruk”,  by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie  53 ofiar terroru hitlerowskiego, które rozstrzelano w tym miejscu w latach 1939 – 1945. Wśród  zamordowanych była  Stefania Hanausek – bohaterka, która złożyła swe młode życie w ofierze Ojczyźnie. Uczniowie podczas wycieczki zgłębili wiedzę na temat tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Postanowili także zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by móc ponownie udać się 11 listopada w celu oddania czci zasłużonym w walce o wolną niepodległą Polskę. Grupa uczniów, wykorzystując swe zdolności plastyczne i literackie wykonała wystawę prac, którą nazwano zgodnie z tematyką akcji – „Szkoła pamięta”. Uczniowie naszej szkoły pragną wyrazić podziękowania tym, którzy umożliwili im udział w tak wspaniałej akcji.