Wycieczka klas IV-VIII do Łodzi

W dniach 24-26.05.2024 roku uczniowie kl. IV – VIII wraz z opiekunami: p. Magdaleną Kielian, p. Agnieszką Barnaś i p. Piotrem Tobiasińskim (organizatorem wyjazdu), odbyli wycieczkę do Łodzi. W czasie pobytu poznali to ciekawe miasto, które w ciągu zaledwie stu lat z małej wioski liczącej 600 mieszkańców zmieniło się w ponad 600 tysięczne miasto fabryczne z dominacją przemysłu włókienniczego.

Uczestnicy wycieczki zamieszkali w SSM w Łodzi, przy ul. Legionów 27. Pierwszego dnia pobytu odwiedzili słynne Centrum Handlowo-Kulturalno-Rozrywkowe „Manufaktura”, mieszczące się w dawnej fabryce Izraela-Kalmanowicza Poznańskiego. Dzień drugi to „Łódź filmowa”, za sprawą Muzeum Kinematografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w której kształcili się najbardziej znani polscy aktorzy, reżyserzy, operatorzy itp. Kolejnym punktem było Centralne Muzeum Włókiennictwa, w którym poznali tajniki tego przemysłu, oraz realia życia łódzkich rodzin robotniczych (polskiej, żydowskiej i niemieckiej) w skansenie „Łódź w miniaturze”. Po uczcie dla ducha był czas na „coś dla ciała”, czyli posiłek w „Galerii Łódzkiej” oraz lody na słynnej łódzkiej „Pietrynie”, czyli ul. Piotrkowskiej. W ostatnim dniu z racji niedzieli uczestniczyliśmy we Mszy Św. w zabytkowym kościele Zesłania Ducha Św. z XIX w., przy pl. Wolności. Po czym wycieczkowicze udali się w drogę powrotną do Tarnowa z przesiadką w Katowicach. W czasie wycieczki dopisało wszystko: pogoda, atrakcje, warunki pobytowe i dobre jedzenie – dlatego uczestnicy choć zmęczeni, ale pełni wrażeń i w dobrych humorach powrócili do swoich domów.