XVIII Zlot Niepodległościowy -„Łowczówek 2016”

zlot-niepW niedzielę 6 listopada 2016 r. 13-sto osobowa delegacja uczniów naszej szkoły z pocztem sztandarowym, wraz z opiekunem mgr Piotrem Tobiasińskim, wzięła udział w XVIII Zlocie Niepodległościowym -„Łowczówek 2016”.
Łowczówek, to niewielka wieś w powiecie tarnowskim, w Gminie Pleśna, która zajmuje ważne miejsce na mapie walk o niepodległość naszej Ojczyzny. W 1914 r. I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego stoczyła pod Łowczówkiem ciężką bitwę z dywizją rosyjską. W tym roku obchodzimy jej 102. rocznicę.
W tym podniosłym wydarzeniu uczestniczyli licznie: mieszkańcy Gminy Pleśna i gmin ościennych, żołnierze, służby mundurowe, politycy, posłowie, samorządowcy, dzieci i młodzież oraz liczne poczty sztandarowe. Do Łowczówka przybył także minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz. Uczestnicy zlotu wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, poległych oraz zmarłych legionistów. W dalszej części odśpiewano Hymn Państwowy, po którym miał miejsce Apel Pamięci  (w którym oddano także hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej 10.IV.2010 r.), po czym kompania oddała salwę honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Na koniec przy ognisku wspólnie śpiewano pieśni legionowe i żołnierskie. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody panował uroczysty i podniosły nastrój, a każdy z uczestników tego wydarzenia zdawał sobie sprawę, jak ważna jest obecność na tym miejscu.