Innowacja „Moja przygoda z ortografią i czytaniem”

Od miesiąca października 2022 roku, klasa III realizuje Innowację Pedagogiczną – „Moja przygoda z ortografią i czytaniem”, której autorką jest Pani Danuta Zając. Zakończy się ona w czerwcu 2023 roku, gdzie na koniec odbędzie się konkurs ortograficzny, który wyłoni klasowego mistrza ortografii.

Głównym celem innowacji jest wyrobienie u uczniów czujności i dojrzałości ortograficznej, a co za tym idzie, doprowadzenie do automatyzacji poprawnego pisania. Działania innowacyjne realizowane są na zajęciach z edukacji polonistycznej i mają na celu uatrakcyjnienie nauki ortografii i czytania wśród dzieci. Na zajęciach uczniowie poznają różne zasady ortograficzne, wykonują zespołowo i samodzielnie ćwiczenia z poznanymi „ortogramami”, a także doskonalą technikę czytania ze zrozumieniem. Oprócz różnorodnych ćwiczeń, które wykonują z wielkim zaangażowaniem i zapałem, dzieci utrwalają zasady poprawnej pisowni poprzez zabawową formę pracy, którą bardzo sobie cenią i lubią. Swoje spostrzeżenia i notatki zapisują w założonych zeszytach ortograficznych, książkach „Mała ortografia”, a także w wykonanych własnoręcznie „lapbookach”. Efekty ich pracy prezentowane są w kąciku ortograficznym „Lubimy ortografię”.