Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

11 maja 2023 roku uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Tegoroczny sprawdzian przygotowany był przez Wydawnictwo Operon.

Nosił on tytuł: „Wycieczka na ekranie” i składał się z dwóch części podstawowych: języka polskiego i matematyki oraz części dodatkowej – przyrody.

Jest to coroczna akcja, która podsumowuje pierwszy etap edukacji oraz dostarcza wiedzy na temat umiejętności uczniów w zakresie: słuchania, czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiadomości przyrodniczych.

Zanim uczniowie zaczęli zmagać się z arkuszami, obejrzeli krótki film terapeutyczny z Bratkiem – przyjacielem dzieci, który pomagał im ograniczyć stres towarzyszący przed sprawdzianem. Dzieci razem z Bratkiem wykonywały różne ćwiczenia rozluźniające i z uwagą słuchały jego rad, jak skutecznie skoncentrować się na teście. Po wysłuchaniu cennych uwag, odświętnie ubrani i przejęci swoim pierwszym egzaminem uczniowie, w skupieniu analizowali i rozwiązywali zadania. Pomiędzy poszczególnymi testami były dwudziestominutowe przerwy na odpoczynek i posiłek.

Na efekty pracy trzeba będzie cierpliwie poczekać do czerwca, kiedy to OPERON udostępni ogólnopolski raport podsumowujący wyniki Sprawdzianu. Trzymamy kciuki!!! 😊