Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

W dniu 31 maja 2023 roku uczniowie klasy II i III oraz nieliczna grupka dzieci z klasy zerowej wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Kultury Ludowej w  Kolbuszowej.

Dzieci zwiedzały skansen i miały możliwość poznania kultury Lasowiaków, zobaczenia w jakich warunkach żyli ludzie dawniej na wsiach i czym się zajmowali. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści przewodnika i podziwiały stare, drewniane zagrody, szkołę wiejską, kuźnię, młyn wodny i wiele innych ciekawych obiektów. Zapoznały się też ze sprzętem, narzędziami używanymi dawniej podczas codziennych czynności domowych i prac polowych, a także obejrzały zabawki jakimi posługiwały się dzieci dawniej. Krajobraz wiejski pełen starych wiatraków, pól, łąk, lasów, ogródków kwiatowych i olbrzymich rozmiarów staw – zachwycał wszystkich. Oprócz zwiedzania uczestniczyły w warsztatach „Ene, due, rabe”, gdzie poznały dawne zabawy i gry, w które bawili się ich rówieśnicy. Podczas zabaw oprócz pięknej słonecznej pogody towarzyszyły dzieciom uśmiechy na twarzach. Było ciekawie, śmiesznie i wesoło. W drodze powrotnej do szkoły zatrzymaliśmy się pod Muzeum Lalek Filia Lipiny, gdzie pod okiem pana przewodnika dzieci zobaczyły Miniaturową wieś Reymontowską, inspirowaną wioską Lipce z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta oraz bajkowy ogród. Zadowolone wróciły do szkoły. To były niezapomniane chwile.